
Запізнювання документів від постачальника — ситуація, що трапляється на практиці дуже часто. І хоча закон сьогодні дозволяє відображати витрати і без контрагентської первинки (на підставі самоакта), далеко не всі підприємства використовують цю можливість. Для таких підприємств існує альтернатива — відображати непідтверджені витрати шляхом створення відповідного забезпечення. Ось про це забезпечення ми зараз і поговоримо.
Спершу прояснимо ситуацію: багато підприємств не відображають витрати на підставі самоакта (незважаючи на те, що така можливість прямо передбачена в п. 2.6 Положення № 88), вважаючи, що податківці такі витрати не визнають. Особливо в тому випадку, коли їх точна сума ще не відома. Подібні побоювання зрозумілі. Адже самозадокументовані витрати, відображені в бухгалтерському обліку, автоматично зменшать і прибутковий об’єкт оподаткування (оскільки жодних різниць для них розділ III ПКУ не передбачає). Ну, а допитливе ставлення фіскалів до будь-яких документів, що «зменшують» податок, відоме всім.
Шляхом створення забезпечення підприємства можуть «пересунути» момент відображення податковоприбуткових витрат на період отримання документа.
Адже згідно з правилами з пп. 139.1.1, 139.1.2 ПКУ забезпечені витрати зменшують об’єкт оподаткування тільки за фактом використання резерву, яке якраз і відбудеться при отриманні підтвердної первинки.
А в бухгалтерському обліку витрати будуть відображені у своєму періоді: Дт 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 471. Потім, при отриманні документа: Дт 471 — Кт 631 на суму раніше створеного забезпечення. Якщо сума витрат за документом виявилася більшою за створене під них забезпечення, різницю відображають проводкою: Дт 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 631. Якщо більшою виявилася сума забезпечення: Дт 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 471 (методом «червоне сторно»).
Таким чином підприємство одночасно досягає двох цілей:
1) формує достовірну фінансову звітність (чого не відбудеться, якщо підприємство просто не відобразить не підтверджені витрати);
2) витрати здійснюють вплив на об’єкт оподаткування тільки після отримання контрагентської первинки.
<…>
Автор : Ольховик Ольга, податковий експерт
Джерело: Податки та бухгалтерський облік – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку для оформлення передплати: