Для того щоб рівномірно розподілити витрати на оплату щорічних відпусток протягом року, підприємство складає графік відпусток на рік, рахує планову річну суму відпусткових (разом з ЄСВ) і визначає відсоток, за яким нараховуватиметься сума резерву протягом року.
Відпусткові працівникам — де взяти гроші?
Оплачувані щорічні відпустки працівникам не були скасовані навіть під час воєнного стану. І, згідно зі ст. 115 КЗпП та ч. 1 ст. 21 Закону про відпустки, відпусткові виплачують до початку відпустки (от правило «трьох днів» скасували ще 2022 року). Проте є і виняток: якщо інше не передбачено законодавством, трудовим або колективним договором.
Отже, якщо роботодавець і працівники домовилися про це, відпусткові можна виплачувати й за три дні до початку відпустки, й після відпустки, яка вже була надана. Але у зазначених нормах ані слова про те, де підприємство має знайти гроші на оплату відпусток.
Позаяк бюджетників фінансує бюджет, то вони мають запланувати витрати на оплату відпусток і «замовити» ці кошти у джерела фінансування. Небюджетники фінансують себе самі. Але і їм іноді буває важко знайти кошти на оплату невідпрацьованого працівниками часу. Ось чому роботодавці так неохоче йдуть на оформлення, наприклад, оплачуваного простою. Ось чому на час воєнного стану з’явилося таке явище, як зупинення дії трудового договору і можливість надання за бажанням працівника тривалих неоплачуваних відпусток.
Проте право на оплачувані відпустки під час війни не скасовано. І для того щоб витрати на їх оплату не виникали несподівано, у кадровому обліку є таке явище, як графік щорічних відпусток (про який ми докладно розповіли у «ДК» №50/2024), а в бухгалтерському обліку — механізм розподілу таких витрат протягом звітного року.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: