
З’ясуймо, як і кому слід створювати резерв відпусток, а також на які особливості звертати увагу під час воєнного стану.
Створення резерву відпусток обов’язкове, але не для всіх
Про обов’язковість нарахування резерву зазначається аж у двох НП(С)БО:
1) п. 13 НП(С)БО 11 «Зобов’язання» (тут зазначається саме імперативна норма, забезпечення створюють (для відшкодування подальших (майбутніх) операційних витрат на виплату відпусток працівникам);
2) п. 7 НП(С)БО 26 «Виплати працівникам» виплати за невідпрацьований час, які підлягають накопиченню, визнають зобов’язанням через створення забезпечення у звітному періоді.
Суми створених забезпечень визначають щомісяця і визнають витратами. Як наслідок, резерв на оплату відпусток стосується витрат звітного року.
Таке забезпечення створюють на підставі графіка відпусток, запланованих у звітному році. Іншими словами, за рахунок резерву нараховують оплату поточних відпусток разом із нарахованим ЄСВ (або компенсацію за невикористану відпустку в разі звільнення).
Тому, скажімо, якщо підприємство 2022 року не створювало резерву (проте було зобов’язане зробити це!) й у відпустку працівники не ходили, витрат, пов’язаних з оплатою відпусток, за цей період підприємство не має. Під час визначення податку на прибуток заниження податкових зобов’язань теж немає. Але якщо працівники за затвердженими графіками протягом 2022 року ходили у відпустки, то їм виплачувалися відпусткові, які датою нарахування відображались у витратах. Проте такі суми мають були погашатися за рахунок створеного резерву і лише в разі його недостатності — списуватися на витрати.
Під час перевірки податківці можуть визнати заниження податкового зобов’язання через неправильне відображення витрат в окремих кварталах року, і на це буде вказано у ППР. Адже створення резерву
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!