
Підприємство, платник податку на прибуток, має дебіторську заборгованість за товар, за який строк оплати не настав, на 40 тис. грн, а на 60 тис. грн за покупцями на тимчасово окупованій території (зв’язку з ними немає). На 60 тис. грн 31.12.2022 створили резерв сумнівних боргів. Чи правильно це? Як це вплине на оподаткування податком на прибуток?
Бухгалтерський облік
Відповідно до п. 7 НП(С)БО 10, поточну дебіторську заборгованість, яка є фінансовим активом (крім придбаної заборгованості та заборгованості, призначеної для продажу), включають до підсумку балансу за чистою реалізаційною вартістю. Для визначення чистої реалізаційної вартості на дату балансу обчислюють величину резерву сумнівних боргів.
Величину резерву сумнівних боргів визначають за одним із методів (п. 8 НП(С)БО 10):
1) застосування абсолютної суми сумнівної заборгованості;
2) застосування коефіцієнта сумнівності.
За методом абсолютної суми сумнівної заборгованості величину резерву визначають на підставі аналізу платоспроможності окремих дебіторів.
Причому згідно з п. 4 НП(С)БО 10 сумнівний борг — поточна дебіторська заборгованість, щодо якої є невпевненість в її погашенні боржником.
Відповідно до п. 10 НП(С)БО 10, нарахування суми резерву сумнівних боргів за звітний період показують у звіті про фінансові результати у складі інших операційних витрат.
У бухгалтерському обліку нарахування резерву сумнівних боргів фіксують проведенням: Д-т 944 К-т 38.
У наведеній ситуації на балансі підприємства є дебіторська заборгованість на суму 60 тис. грн покупців, які перебувають на тимчасово окупованій території, зв’язку з ними немає. Проте строк позовної давності не настав, у реєстрах на ліквідацію або визнання банкрутом інформації немає.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: