
Порушення порядку розрахунку з працівником під час його звільнення може призвести до застосування до роботодавця штрафних санкцій. Тож далі з’ясуймо, які виплати й у який строк підприємство повинно здійснити на користь працівника під час його звільнення та як обліковувати такі виплати.
Заробітна плата
У ч. 1 ст. 47 та ст. 116 КЗпП сказано, що під час звільнення працівника виплату всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, має бути здійснено в день звільнення.
Зрозуміло, що насамперед мова йде про заробітну плату з урахуванням доплат і надбавок за відпрацьований час, які треба розрахувати виходячи з фактично виконаної норми праці на момент звільнення.
З документа
Заробітна плата – це винагорода, обчислена зазвичай у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (ст. 1 Закону № 108).
Структуру заробітної плати визначено у ст. 2 Закону № 108 і деталізовано в Інструкції № 5. Вона містить основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Однак за певних умов не всі складники заробітної плати може бути виплачено працівнику на момент звільнення.
Наприклад, якщо складником додаткової заробітної плати є премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій, то можуть бути об’єктивні причини, з яких неможливо їх виплатити під час звільнення працівника. Такі премії залежать від умов системи преміювання, зафіксованих у колективному договорі чи іншому локальному документі. І якщо йдеться про виплату річної чи квартальної премії, то зрозуміло, що її не може бути виплачено до закінчення відповідного періоду. Тобто цілком можлива ситуація, коли неможливо на момент звільнення працівника нарахувати йому належну суму премії.
А ось у разі звільнення працівника після закінчення відповідного періоду, визначеного для нарахування премії, працівнику потрібно виплати премію разом із заробітною платою за відпрацьований час.
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: