
Сьогодні точиться багато небезпідставних розмов щодо повернення з 1 липня 2023 року РРО/ПРРО-перевірок, тож вихід податківців у “поля”, враховуючи основний штрафний п. 1 ст. 17 Закону про РРО, бізнес відчує на собі істотно. Причому стосується це як ФОП, так і звичайних юросіб. Отже, це й буде темою нашої сьогоднішньої розмови.
На правду кажучи, багатьох дещо розслабив розмір штрафу в 1 гривню, який діяв досить довго. Потім – карантин і збільшений штраф, далі – війна, і багато хто лише тепер почав замислюватися про РРО/ПРРО-перевірки, як, власне, і про те, чим вони можуть закінчитись. Щоправда, юрособи в цих питаннях обережніші, аніж ФОП. Скажімо, деякі ФОП 2-ї групи досі з невеличких магазинчиків торгують за готівку без жодних РРО чи ПРРО, наївно вважаючи, що війна “спише все”. Дехто взагалі пішов ще далі й установив POS-термінали, не маючи при цьому РРО/ПРРО. І наслідки для таких ФОП будуть дуже погані. Тож нижче говоритимемо про актуальну інформацію як для юросіб, так і для ФОП.
Короткий екскурс у проблему
Безумовно, усіх дещо надихнула оптимізмом норма п. 12 “Прикінцевих положень” Закону про РРО, яка набула чинності з 15.03.2022:
З документа
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог цього Закону не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.
Тобто акцизники поза імунітетом, а словосполучення “на період” не означає взагалі незастосування штрафів за період війни. Але не всі платники податків філологи, тому багато хто вважав, що всі помилки чи порушення, зроблені під час війни, не каратимуть. І, по правді кажучи, так і мало б бути, у всякому разі на наш хлопський розум. Однак податківці уважно прочитали зазначену вище норму й одразу “зарубали” усі надії своїм висновком, який утратив чинність 24.11.2022 у зв’язку з унесенням змін до пп. 69.2 підрозд. 10 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ:
З документа
Враховуючи викладене вище, контролюючі органи не позбавлені права проводити перевірки суб’єктів господарювання, як під час дії воєнного стану, так і після його завершення, при цьому період їх господарської діяльності з 24 лютого 2022 року по день закінчення воєнного стану перевіряється у загальному порядку. У разі встановлення порушень Закону № 265*, допущених в цей же період, ДПС буде застосовувати штрафні санкції після припинення або скасування воєнного стану на території України.
В той же час після закінчення воєнного стану штрафні (фінансові) санкції до платників податків будуть застосовуватись із врахуванням вимог п. 52 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX “Перехідні положення” ПКУ.
(роз’яснення з категорії 109.18
розділу “Запитання – відповіді з Бази знань” ЗІР (zir.tax.gov.ua))
До речі, аналогічний висновок податківці робили й після 24.11.2022 (див., зокрема, ІПК ДПСУ від 16.01.2023 р. № 99/ІПК/99-00-07-04-01-06, ІПК ГУ ДПС Вінницької області від 22.02.2023 р. № 404/ІПК/02-32-07-05-14.
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: