
Головне управління ДФС у Закарпатській області вирішило роз’яснити питання сплати ЄСВ підприємцем, який досяг пенсійного віку 1 березня 2017 року.
Правові й організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови і порядок нарахування та сплати і повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначено Законом про ЄСВ. Відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 цього Закону фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, є платниками єдиного внеску.
Визначено дві умови звільнення платника від сплати єдиного внеску:
- наявність у особи статусу пенсіонера за віком або інваліда;
- факт отримання відповідно до закону пенсії або соціальної допомоги.
Тобто критерієм звільнення від сплати єдиного внеску разом із фактором отримання пенсії, у тому числі пенсії за віком на пільгових умовах, є наявність у зазначеної особи статусу пенсіонера за віком, встановленого згідно з умовами, визначеними законом, зокрема досягнення певного віку, після якого вона має право на призначення відповідної пенсії.
Умови призначення пенсії за віком встановлено ст. 26 Закону про пенсійне страхування, згідно з якою особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60-річного віку та за наявності страхового стажу не менше 15 років. Від сплати єдиного внеску звільняються фізичні особи – підприємці, що мають статус пенсіонера за віком відповідно до норм зазначеного Закону.
Водночас не звільняються від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи – підприємці, яким призначено пенсію за вислугу років, на підставі частини четвертої ст. 4 Закону про ЄСВ.
Отже, якщо фізична особа – підприємець незалежно від системи оподаткування з 01.03.2017 р. призначено пенсію за віком, то останнім періодом, за який необхідно сплатити єдиний внесок, будуть січень та лютий 2017 р. Починаючи з березня 2017 р. сплачувати єдиний внесок зазначеній особі за себе не потрібно.
Джерело: Я – Бухгалтер