
Працівниця має старшу дитину з інвалідністю 2006 року народження. У червні 2009 року жінка повернулася на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Другу дитину вона народила 14.04.2018. Після народження другої дитини до кінця 2018 року особа на роботу не вийшла, бо перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Працівниця повернулася на роботу 23.11.2020. З 15.08.2022 по 18.12.2022 перебувала у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами. Третю дитину вона народила 14.09.2022. Після народження третьої дитини до кінця 2022 року жінка на роботу не вийшла, бо перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відпустка для догляду за дитиною тривала по 14.09.2025. А з 15.09.2025 аж до дати звільнення — 02.10.2025 — працівниця перебуває у відпустці без збереження зарплати у зв’язку з воєнним станом. За які роки працівниця заробила додаткову соціальну відпустку «на дітей»?
Підстави Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону про відпустки1 додаткова оплачувана відпустка надається одному з батьків або іншим особам у визначених законом випадках. Серед таких підстав:
- один із батьків, який має двох або більше дітей віком до 15 років;
- один із батьків дитини з інвалідністю (граничний вік дитини, який дає право на відпустку, — 18 років).
Тривалість такої відпустки — 10 к. дн. на рік (без урахування святкових та неробочих днів). Якщо працівниця має декілька підстав, загальна тривалість відпустки не може перевищувати 17 к. дн.
Отже, якщо працівниця має право на соцвідпустку одночасно і як один із батьків двох дітей до 15 років, і як один із батьків дитини з інвалідністю, вона може скористатися обома підставами. У такому разі законодавство дозволяє надати соціальну відпустку тривалістю 17 к. дн. на рік.
ДО ВІДОМА. З 2006 по 2009 рік відповідно до ст. 19 Закону про відпустки в редакції, яка була чинною на той час, тривалість відпустки «на дітей» за однією підставою становила 7 к. дн. З 01.01.2010 тривалість відпустки «на дітей» становить 10 к. дн., а за наявності двох підстав — 17 к. дн.
2006–2008 роки Головною умовою для отримання матір’ю відпустки «на дітей» у 2006–2008 роках відповідно до чинної на той час ст. 19 Закону про відпустки було те, що жінка повинна працювати. А в ситуації читача працівниця не працювала після народження дитини з інвалідністю у 2006 році, бо перебувала у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, а потім — у відпустці для догляду за дитиною. Отже, умова про роботу не виконується і, відповідно, немає права на відпустку на «дітей» за 2006, 2007 та 2008 роки.
<…>
Джерело: Бухгалтерія: БЮДЖЕТ – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку:


















