
Український ФОП на ЄП виїхав на тимчасове проживання до Польщі, звідки продовжує працювати віддалено як український ФОП, використовуючи комп’ютер. Розгляньмо особливості оподаткування такого ФОПа.
Податковий резидент України
Такий ФОП на ЄП за загальним правилом залишається податковим резидентом України, якщо й надалі подає податкову звітність, сплачує податки в Україні. Це питання ми докладно розглянули в статті «Підприємницька діяльність ФОПа на ЄП за кордоном», опублікованій у «ДК» №22/2023.
Хоча, звісно, такий ФОП може обрати замість податкового резидентства України податкове резидентство іншої країни, зокрема Польщі. Але ми цей варіант зараз не розглядаємо.
Отже, ФОП на ЄП тимчасово мешкає у Польщі, продовжує працювати віддалено, отримуючи доходи від підприємницької діяльності, декларує ці доходи в Україні, подаючи відповідну декларацію, сплачує податки в Україні.
У наведеній вище статті ми рекомендували для уникнення непорозумінь з українською податковою службою отримувати підприємницькі доходи на підприємницькі рахунки ФОПа в українських банках. Адже згідно з консультаціями податкової служби доходи, отримані на рахунки в іноземних банках, слід оподатковувати як іноземні доходи фізосіб, за якими фізособа має щороку подавати декларацію про майновий стан і доходи, утримуючи з доходів ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%). Тобто, на погляд податкової, такі доходи оподатковуються не як доходи від підприємницької діяльності, а як інші доходи фізособи.
Ми вважаємо, що така думка податкової не відповідає нормам українського законодавства і такі доходи мають оподатковуватись єдиним податком. Але навряд чи пересічний український ФОП хоче встрявати в суперечки з податковою. Тож, одержуючи доходи на закордонні рахунки у країні перебування (тимчасової реєстрації), доречно дотримуватися рекомендацій податкової служби, навіть якщо вони, на наш погляд, не відповідають чинному законодавству.
Якщо український ФОП сплатить податки з отриманих доходів в Україні, чи не виникне в нього обов’язку сплатити податки ще й у Польщі?
Спробуймо з’ясувати, використавши інформацію, розміщену на сайті Мінфіну України.
А також індивідуальні податкові роз’яснення (ІПР) польської податкової служби на сайті Мінфіну Польщі.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: