
ВС вважає*, що роботодавець самостійно визначає, чи допускати до роботи працівника, який відмовився від вакцинації. А щодо оплати у разі відсторонення, то у кожному конкретному випадку слід керуватися КЗпП, умовами колективного та трудового договорів.
Під час карантину ми чимало уваги приділяли темі відсторонення працівників від роботи та невиплати заробітної плати на цей період. Але, звісно, не лише ми. Так, голова Миколаївського апеляційного суду звернувся за роз’ясненнями до Верховного Суду, який у листі від 24.12.2021 №3223/0/208-21 (див. «ДК» №6/2022, наш коментар «ДК») окреслив такі моменти:
1) щодо відсторонення працівників у зв’язку з відсутністю щеплення від COVID-19.
* Постанова ВП ВС від 14.12.2022 у справі №130/3548/21.
ВС у листі звертає увагу на те, що працівники окремих професій, виробництва та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та/або поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням згідно з Переліком №2153. У разі відмови або ухилення від щеплень ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт (п. 41-6 Постанови №1236).
При цьому чинним законодавством не передбачено обов’язку роботодавця щодо збереження зарплати за працівником на період його відсторонення від роботи у зв’язку з відмовою або ухиленням від обов’язкового щеплення проти COVID-19, проте зберігається його робоче місце на весь строк відсторонення;
2) щодо практики ЄСПЛ.
Станом на дату складення зазначеного листа не було жодної правової позиції Європейського суду з прав людини (далі — ЄСПЛ) щодо відсторонення від роботи працівників у зв’язку з відсутністю щеплення від COVID-19.
Утім, ЄСПЛ відхилив запит про вжиття таких заходів, поданий 672 французькими пожежниками, щодо закону, який передбачає вимогу про обов’язкову вакцинацію для низки професій з подальшим відстороненням від роботи в разі її недотримання (Abgrall and 671 Others v. France, запит під заявою №41950/21).
Аналогічна ситуація спіткала і грецьких медиків (запит під заявами №43375/21 та №43910/21), які просили не лише зупинити дію впровадження закону, а й дати змогу працювати надалі без вакцинації.
А вже після цього листа, у 2022 році, ЄСПЛ відхилив заяву громадянина України, який поскаржився на застосування несправедливого штрафу за відсутність маски в супермаркеті.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: