
ФОПи — платники ЄП першої та другої груп подають декларацію з ЄП разом із додатками раз на рік. Якщо у поданій декларації згодом виявиться помилка, доведеться подавати уточнюючу декларацію.
Відповідно до п. 296.2 ПКУ, платники єдиного податку першої та другої груп подають до ДПС декларацію у строк, установлений для річного звітного періоду, протягом 60 к. д. після закінчення звітного періоду.
Нагадаємо, що форма декларації має три типи: звітна, звітна нова та уточнююча. Якщо помилку в декларації виявили до закінчення граничного строку її подання, то така помилка виправляється поданням правильної декларації типу «звітна нова», в такому самому порядку, як і декларація типу «звітна». Тип «звітна нова» вказує податківцям лише на те, що до уваги потрібно взяти ту декларацію, що подана останньою до закінчення граничного строку подання, а всі попередні декларації анулюються. Для виправлення помилок, виявлених після закінчення граничного строку подання декларації за минулий звітний рік та виявлених у деклараціях за попередні роки, призначено тип декларації «уточнююча».
Нормою п. 50.1 ПКУ передбачено два способи виправлення помилок у деклараціях:
— надіслати уточнюючий розрахунок до податкової декларації, в якій виявлено помилку;
— зазначити уточнені показники у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Механізм нарахування та сплати ЄП І і ІІ груп авансовими внесками незалежно від суми доходу, а отже і форма декларації, не передбачають можливості виправлення помилок за другим варіантом, тож нам залишається лише перший — уточнююча декларація.
Пам’ятайте!
Відповідно до загального правила абз. 2 п. 102.1 ПКУ подання уточнюючої декларації перериває строк давності для податкових перевірок, передбачений ст. 102 ПКУ. Це означає, що податківці можуть перевірити звітний рік, за який подано уточнюючу декларацію, протягом 1095 днів з дня подання уточнюючої декларації. Наразі діють «карантинні» та «воєнні» правила відліку строків, передбачених ст. 102 ПКУ, — докладніше про це див. у статті «Зупинення строків за ПКУ на час дії воєнного стану: які наслідки для платників?» у «ДК» №12/2022.
Реквізити 2 «Податковий (звітний) період» та 3 «Податковий (звітний) період, який уточнюється» в уточнюючій декларації мають збігатися. Дата подання уточнюючої декларації
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: