
ВС вважає*, що в період із 7 квітня 2022 року до 19 листопада 2022 року договори оренди земельної ділянки вважаються автоматично поновленими на один рік без волевиявлення сторін договору, строк яких закінчився у цей проміжок часу.
Почнімо з випадку із практики. 05.05.2015 фізособа уклала договір оренди земельної частки (паю) з ТОВ на строк дії — 7 років з моменту державної реєстрації права оренди та сплатою орендної плати у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік у грошовій формі та з цільовим призначенням — для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
* Постанова Верховного Суду від 29.03.2023 у справі №563/376/22-ц.
Проте з інформації з Державного реєстру речових прав від 08.05.2019 фізособі (власникові земельної ділянки) стало відомо, що є ще одна додаткова угода до договору оренди земельної ділянки б/н від 01.12.2017, відповідно до якої строк дії договору оренди збільшено вже до 17 років.
Цієї додаткової угоди фізособа не укладала. Наміру продовжувати строк дії договору оренди землі не мала, а тому звернулася до суду та просила повернути земельну ділянку.
Суди, справді, встановили, що фізособа додаткову угоду від 01.12.2017 до договору оренди земельної ділянки (паю) не укладала та не підписувала. І згоди та повноважень на її укладення й підписання іншій особі не надавала. Отже, така додаткова угода на продовження договору оренди паю є неукладеною, а земельну ділянку слід повернути власникові.
В умовах воєнного стану розірвання оренди паю не заборонено
Апеляційна інстанція цілком підтримала такі висновки суду першої інстанції і додала таке.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: