Навіть у разі якщо адвокат зареєстрований як самозайнята особа, він не має сплачувати ЄСВ, якщо ЄСВ за нього платить роботодавець*.
Оподаткування доходів адвокатів залежно від форми діяльності й досі спричиняє багато запитань, зокрема з боку податкових органів. Особливо їхню увагу привертає оподаткування ЄСВ діяльності цих фахівців.
* Постанова ВС від 19.06.2024 у справі №480/4744/18.
А враховуючи, що податкові перевірки стосуються діяльності з 2017 року, то у поле зору знову ж потрапили адвокати, які одночасно є самозайнятими особами та перебувають у трудових відносинах із роботодавцями.
Нагадаємо, що свого часу в суді була оскаржена IПК від 16.11.2018 №4844/3/99-99-13-02-03-14/IПК, де податкові органи зазначали про необхідність сплати адвокатом ЄСВ за 2017, 2018 роки навіть за умови перебування у трудових відносинах та сплати ЄСВ за нього роботодавцем.
Водночас суд зобов’язав податкові органи видати нову консультацію в інтересах адвоката, позаяк єдиний внесок у цих правовідносинах сплачує роботодавець.
У подібних спорах адміністративні суди наголошували, що чинне законодавство України не передбачає для адвокатів заборони працювати за трудовим договором. Отже, адвокат має право поєднувати адвокатську діяльність із трудовими відносинами, якщо вони не стосуються випадків, зазначених у ч. 1 ст. 7 Закону про адвокатуру. Тобто чинне законодавство не містить будь-яких інших заборон для адвокатів щодо форм реалізації права на працю.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: