
Підприємство з 1 червня 2022 року перейшло з податку на прибуток на сплату єдиного податку за ставкою 2 %. Водночас на обліку залишається позика, яку засновник-нерезидент надав в інвалюті та яку було відображено як фіндопомогу за теперішньою вартістю з урахуванням дисконтування.
У червні підписано додаткові угоди щодо продовження строків дії договорів фінансової допомоги, відповідно підприємство визнавало модифікацію договорів фінансової допомоги та нараховувало доходи від дисконтування. Чи є базою оподаткування єдиним податком зі ставкою 2 % дохід від дисконтування?
Відповідь:
Дохід від дисконтування
Передусім нагадаємо, що доходом юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включно з доходом представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманим протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ (пп. 2 п. 292.1 ПКУ). Водночас юрособи – єдинники третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів і витрат з урахуванням положень п. п. 44.2, 44.3 ПКУ (абз. 5 п. 296.1 ПКУ).
На замітку!
НП(С)БО 25 більше не застосовуватимуть підприємства, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів і витрат відповідно до податкового законодавства. Про це ми писали у статті “Масове покращення національних бухстандартів: що нового”.
Юрособи – єдиноподатники 3-ї групи відтепер, як і решта підприємств, керуватимуться правилами бухобліку та складатимуть фінзвітність відповідно до своєї “вагової категорії”*.
З документа
Теперішня вартість – дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде необхідна для погашення зобов’язання в процесі звичайної діяльності підприємства.
(п. 4 НП(С)БО 11)
Виходячи також із тлумачення п. 5 НП(С)БО 15, відповідно до якого дохід потрібно визнавати під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінку доходу можливо достовірно визначити, можна зробити такий висновок: дохід від дисконтування входить до бази оподаткування єдиним податком за ставкою 2 % доходу. До цього висновку дійшли й фахівці ДПС в ІПК від 12.01.2023 р. № 30/ІПК/99-00-04-03-03-06.
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: