За якими підставами можна звільнити працівників сьогодні? Як правильно документально оформити? Чи може бути підставою для відмови у виплаті остаточного розрахунку працівнику відсутність обхідного листка?
Підстави та причини звільнення
Норми КЗпП дають можливість припиняти трудові відносини з різних причин та підстав. Підстави для припинення трудових відносин можна умовно розділити на декілька груп, а саме:
1) з ініціативи працівника (ст. 38 та ст. 39 КЗпП; ст. 4 Закону 2136);
2) з ініціативи роботодавця (ст. 40 та ст. 41 КЗпП);
3) за угодою сторін (п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП);
4) з інших підстав (п. 2-9 ст. 36 КЗпП).
Зверніть увагу, що з 2022 року в КЗпП з’явилися нові підстави для припинення трудових відносин, а саме:
1) смерть роботодавця-фізособи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізособи безвісти відсутньою чи про оголошення її померлою (п. 8-1 ст. 36 КЗпП);
2) смерть працівника, визнання його судом безвісти відсутнім або оголошення померлим (п. 8-2 ст. 36 КЗпП);
3) відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль (п. 8-3 ст. 36 КЗпП);
4) розірвання трудового договору з власної ініціативи у строк, зазначений у заяві працівника (крім випадків примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, залучення до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури),у зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існування загрози для життя і здоров’я (ст. 4 Закону 2136).
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: