Другою формою фінзвітності після балансу є звіт про фінансові результати (форма №2). Він показує склад доходів і витрат підприємства, і в ньому формується фінансовий результат — прибуток або збиток.
Звіт про фінрезультати складається з чотирьох розділів:
1) головний розділ — власне статті про фінрезультати: доходи, витрати та прибуток або збиток;
2) сукупний дохід;
3) елементи операційних витрат;
4) розрахунок показників прибутковості акцій.
Як і баланс, звіт про фінрезультати складається в тисячах грн без десяткового знака (крім розділу IV звіту про фінансові результати, грошові показники якого наводяться у гривнях із копійками).
Розділ I «Фінансові результати»
Розділ про фінрезультати побудований за принципом поділу діяльності підприємства на чотири види: основну діяльність з продажу продукції, товарів, робіт чи послуг; іншу операційну діяльність; фінансову діяльність та іншу діяльність, до якої включаються всі операції, що не належать до попередніх видів. Доходи і витрати від цих видів діяльності відображають в окремих статтях звіту.
Окремо визначають валовий прибуток або збиток (це фінрезультат від реалізації товарів, робіт, послуг); результат від операційної діяльності; загальний фінрезультат від усієї діяльності та чистий фінрезультат після оподаткування.
Далі розглянемо деякі рядки звіту.
У рядку 2000 відображають чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), зменшений на суму наданих покупцям знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), і податків та зборів. Такі податки — це ПДВ, який вираховується з доходу платника ПДВ, акцизний податок у роздрібних торговців алкогольними напоями, туристичний збір у суб’єктів туристичної діяльності.
У рядку 2050 наводять собівартість реалізованої продукції, робіт чи послуг.
Після цього визначають валовий прибуток або валовий збиток (рядки 2090 та 2095) — перший показник фінрезультату, що показує результат реалізації товарів, робіт чи послуг, яка є основною діяльністю підприємства. Надалі за рахунок цього валового прибутку треба буде покрити операційні витрати звітного періоду, зокрема адміністративні та збутові витрати.
Перш ніж підраховувати операційні витрати, відобразимо у звіті інші операційні доходи, крім доходів від реалізації продукції, робіт, послуг, — рядок 2120. Зокрема, це можуть бути доходи від операційної оренди активів, дохід від операційних курсових різниць, сума отриманого доходу від роялті, відсотків на залишки коштів на банківських рахунках, дохід від реалізації оборотних активів (крім фінінвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та груп вибуття — це всі доходи, що є складовими операційної діяльності підприємства, але які не можна вважати його основною діяльністю.
Далі у рядках 2130 та 2150 фіксують показники адміністративних та збутових витрат відповідно.
Iнші операційні витрати, що не потрапили до складу собівартості, адмінвитрат або витрат на збут, відображають у рядку 2180. Зокрема, це витрати на купівлю-продаж іноземної валюти, собівартість реалізованих виробничих запасів (зверніть увагу: ця собівартість не включена до собівартості готової продукції та товарів), списання сумнівної та безнадійної дебіторської заборгованості, втрати від операційної курсової різниці, нестачі і втрати ТМЦ, а також інші витрати операційної діяльності, як-от благодійність, безоплатно надані товари, додаткові блага працівникам, нарахування ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ тощо.
Після підсумовування всіх операційних доходів та витрат визначають фінрезультат від операційної діяльності підприємства — операційний прибуток або операційний збиток.
Далі у звіті про фінрезультати йдуть статті про фінансову, інвестиційну та іншу діяльність підприємства.
Рядок 2220 призначено для узагальнення інформації про дивіденди, відсотки та інші доходи від фінінвестицій, за винятком доходів, що їх обліковують за методом участі в капіталі і відображають у рядку 2200.
У рядку 2240 показують решту доходів, не включених до попередніх статей. У бухобліку їх відображають за рах. 74 «Iнші доходи». Це неопераційні доходи.
Далі у звіті про фінрезультати йдуть три рядки для відображення неопераційних витрат: рядок 2250 — фінансові витрати, рядок 2255 — втрати від участі в капіталі, рядок 2270 — інші витрати. Усі вони заповнюються на основі однойменних операційних рахунків 95, 96, 97.
Після цього знову визначаємо фінрезультат, але вже готовий до оподаткування, — у рядках 2290 (прибуток) або 2295 (збиток).
Результати оподаткування прибутку відображаємо у рядку 2300 як суму податку на прибуток з урахуванням відстрочених податків. Тут фіксуємо або доходи, або витрати з податку на прибуток, визначені відповідно до П(С)БО 17 (витрати наводимо у дужках).
У рядку 2305 показуємо аналітичну вибірку з кредитових та дебетових оборотів рахунку 79, яка демонструє фінрезультат від припиненої діяльності (або прибуток, або збиток). Цей рядок не бере участі у визначенні чистого фінрезультату.
Порядок заповнення розділу I Звіту про фінрезультати див. у таблиці 1.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: