Запровадження Єдиного реєстру кваліфікацій — Класифікатора професій та скасування обов’язку подання роботодавцями інформації про попит на робочу силу (вакансії) за формою №3-ПН — все це чекає на нас з дати набрання чинності новим законом!
Закон від 15.04.2025 №4353-ІХ (див. «ДК» №17/2025), як видно з його назви, вносить зміни до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці.
Закон перебуває на підписі у Президента. Але чинності він набере вже з дня, наступного після дня його опублікування. Тобто зміни, внесені Законом №4353, треба вивчати вже тепер, напередодні початку їх дії!
Зміни до КЗпП
Наразі поняттю «кваліфікація працівника» у КЗпП присвячено ст. 4-1. Але сам цей термін трапляється в Кодексі доволі часто. Наприклад, у ст. 13, яка уточнює, що може містити в собі колективний договір. І це, зокрема, умови регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці.
Тобто кваліфікація працівника — це те, що може прямо вплинути на розмір його зарплати. Звісно, це не обов’язково, і система оплати праці на підприємстві може бути побудована із залежністю від різних показників. Проте нікого не здивує, що працівник, який має відповідну освіту та значний досвід роботи, отримує зарплату більшу, ніж його колеги, які цих переваг не мають.
Отже, які зміни вносить Закон №4353 до ст. 4-1 КЗпП? Він викладає цю статтю в новій редакції. Проте зміниться у підсумку не все! Зокрема, визначення, що таке професійна кваліфікація, залишиться без змін:
Професійна кваліфікація (повна професійна кваліфікація) — це визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати трудові функції, визначені відповідним професійним стандартом.
Залишиться і поняття «часткова професійна кваліфікація»:
Часткова професійна кваліфікація — це визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати частину трудових функцій, визначених відповідним професійним стандартом.
Залишиться у КЗпП без змін і непряме визначення того, що таке некваліфікована праця:
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: