(коментар до ІПК ДПСУ від 31.10.2024 № 5078/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК)
ІПК, що коментується, розглядає питання обліку безкоштовного імпорту. Компанія безоплатно отримала товар з Великої Британії на підставі вантажно-митної декларації та інвойсу. Як зазначено, у «Proforma Invoice» і вантажно-митній декларації вказано вартість товару без перерахування коштів постачальнику через банківську установу.
Компанія запитала в податківців таке:
- як відобразити в бухгалтерському обліку операції з безоплатного отримання імпортованого товару;
- за якою вартістю та на підставі яких документів оприбуткувати безоплатно отриманий імпортований товар;
- як відобразити в обліку операції з реалізації та списання безоплатно отриманого товару.
ДПС діяла за вже звичною схемою. Фахівці відомства зазначили, що положеннями ПКУ в загальному порядку не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з безоплатного отримання імпортованого товару, подальшої реалізації такого товару та списання. Отже, у податковому обліку все формуватиметься за даними бухгалтерського.
А от що робити в бухгалтерському обліку, порадили з’ясувати в Мінфіну. Селяві.
Зазначимо, що головбух передусім має подумати, а чи дійсно отримання активу безкоштовне? Чи дійсно його отримано без жодних умов і витрат з боку компанії?
Насправді в багатьох випадках безкоштовне отримання не таке вже й безкоштовне, як здається на перший погляд. Зауважимо лише, що в умовах воєнного часу дійсно можлива певна благодійність у бік українських компаній, але цим справа не обмежується.
Уявімо, що «безкоштовно» отримані активи мають суттєву вартість. У такому випадку облік буде залежати від таких моментів:
<…>
Джерело: ПРАКТИКА МСФЗ – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: