
Ситуація: комунальне підприємство отримало як гуманітарну допомогу від закордонних недержавних благодійних організацій критично важливе обладнання для безперебійної роботи міської інфраструктури під час обстрілів: генератори, насоси, трансформатори тощо.
Чи можна в цьому випадку застосовувати МСБО 20 «Облік державних грантів і розкриття інформації про державну допомогу» та визнавати доходи й витрати в міру амортизації такого обладнання?
Чи слід усе ж таки включати безоплатно отримані активи за справедливою вартістю одразу в доходи з відповідним збільшенням бази оподаткування податком на прибуток?
Дійсно, питання це зараз мегаактуальне для комунальних підприємств, що забезпечують життєдіяльність українських міст. До їх підтримки долучається не лише наша держава, а й організації інших країн — союзників, а також недержавні благодійні організації, зокрема закордонні, які або надають цільове фінансування для придбання, або взагалі безпосередньо постачають готове обладнання для забезпечення безперебійної роботи критичної інфраструктури.
І от тут комунальні підприємства великих міст, які є підприємствами суспільного інтересу (і, відповідно, застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності), постають перед проблемою: в МСФЗ немає такого поняття, як «цільове фінансування». Тому застосування звичного НПСБО-механізму обліку через рахунок 48 «Цільове фінансування» з подальшим відображенням на рахунку 69 «Доходи майбутніх періодів» і визнанням доходів і витрат у міру амортизації необоротних активів під питанням. Тож невже одразу визнавати доходи від безоплатно отриманих активів з відповідним збільшенням оподатковуваного прибутку? Як «чудово»: комунальників бомблять, іноземці їм допомагають, а своя держава податок вимагає.
<…>
Джерело: ПРАКТИКА МСФЗ – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: