
Підприємство – продавець ТОВ на загальній системі оподаткування, платник ПДВ станом на 01.01.2023 має дебіторську заборгованість за товар, поставлений у 2016 та 2019 роках і неоплачений покупцем, якого 26.01.2022 визнано банкрутом і який відкрив процедуру з його ліквідації терміном 12 місяців. Щодо заборгованості за 2019 рік підприємство-продавець позивається до покупця з 2019 року, а за заборгованістю за 2016 рік жодних заходів щодо її стягнення з покупця продавець не вживав. Чи має право продавець автоматично списати дебіторську заборгованість за 2016 рік у разі ліквідації покупця-банкрута?
Відповідь:
Насамперед зазначимо, що в бухгалтерському обліку безнадійною заборгованістю вважають поточну дебіторську заборгованість, щодо якої є впевненість у її неповерненні боржником або за якою минув строк позовної давності (п. 4 НП(С)БО 10). Упевненість у неповерненні дебіторської заборгованості ґрунтується на таких обставинах, з яких однозначно (тобто на 100 %) можна говорити про те, що її не буде погашено.
Чітких критеріїв класифікації безнадійної заборгованості в бухгалтерському обліку немає. Тому підприємство може на власний розсуд указати в Положенні про облікову політику, за якими саме ознаками заборгованість потрібно зараховувати до безнадійної.
На практиці поширеним є варіант, коли для визначення складу безнадійної дебіторської заборгованості орієнтуються на “податкові” критерії такої заборгованості, прописані в пп. 14.1.11 ПКУ. А втім, це обов’язково лише для “високодохідних” платників податку на прибуток (з річним доходом за попередній рік понад 40 млн грн), які проводять коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, передбачені в ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: