
В обліку з податку на прибуток операції за договорами управління майном показують виключно на підставі даних бухгалтерського обліку. Отож, сьогодні ми розповімо, як операції за договорами управління майном відображають у бухгалтерському обліку.
Договори управління майном і довірча власність
Установником управління є власник майна (ч. 1 ст. 1032 ЦКУ). Управитель, якщо це визначено договором про управління майном, є довірчим власником цього майна, яким він володіє, користується і розпоряджається відповідно до закону та договору управління майном. Договір про управління майном не призводить до переходу права власності до управителя на майно, передане в управління (ч. 5 ст. 1032 ЦКУ).
Отже, до управителя переходить право довірчої власності, лише якщо це прямо передбачено договором управління майном. На практиці такі випадки є рідкістю, оскільки встановлені в § 8 “Довірча власність” ЦКУ норми мають обмежувальний характер і стосуються тільки забезпечення зобов’язання боржника за кредитним договором і договором позики.
Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 5971 ЦКУ за договором про встановлення довірчої власності одна сторона (довірчий засновник) передає майно другій стороні (довірчому власнику) на праві довірчої власності для забезпечення зобов’язання боржника за кредитним договором, договором позики.
Право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов’язань (далі – довірча власність) є різновидом права власності на майно, за яким кредитор, що отримав майно в довірчу власність (довірчий власник), не має права самостійно відчужувати таке майно, крім як для звернення стягнення на нього, а також викупу його для суспільних потреб у порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 5971 ЦКУ).
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: