ДПС розглянула звернення комунального підприємства, яке передає окремі елементи благоустрою комунальної власності, що знаходяться на балансі підприємства, у платне користування фізичним та юридичним особам. У відповідності до статуту КП його засновником є юридична особа – міська рада. Підприємство здійснює діяльність на комерційній основі та є платником податку на прибуток на загальних підставах. Також, КП самостійно сплачує 95 відсотків чистого прибутку на відповідні рахунки місцевого бюджету. У зверненні вказані такі питання:

Чи слід вважати частину чистого прибутку у розмірі 95%, яку КП перераховує до бюджету міста, виплатою дивідендів, відповідно до пп. 14.1.49 ПКУ? Чи можна вважати міську раду материнською компанією у розумінні пп. 14.1.103 ПКУ та чи звільняється КП від справляння авансового внеску з податку на прибуток як такого, що сплачується на користь власника корпоративних прав материнської компанії?

ДПС вказала у консультації: частина чистого прибутку (доходу) КП, що сплачується на користь його засновника, є дивідендом з ціллю оподаткування податком на прибуток, відповідно КП повинно сплачувати авансові внески з податку на прибуток з суми частини чистого прибутку (дивідендів), порядок сплати яких визначено п. 57.1 прим. 1 ПКУ.

Водночас, відповідно до положень пп. 57.1 прим. 1.3 ПКУ авансовий внесок, передбачений пп. 57.1 прим. 1.2 ПКУ, не справляється у разі виплати дивідендів, зокрема, на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб. Якщо сума виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії перевищує суму отриманих такою компанією дивідендів, дивіденди, сплачені в межах такого перевищення, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими пп. 57.11.2 ПКУ. З метою оподаткування материнська компанія веде наростаючим підсумком облік дивідендів, отриманих нею від інших осіб, та дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав такої компанії, і відображає у податковій звітності такі дивіденди.

Таким чином, оскільки положення пп. 57.1 прим. 1.3 ПКУ  встановлюють порядок несплати авансових внесків при виплаті дивідендів, передбачені пп. 57.1 прим. 1.2 ПКУ, у разі виплати дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії, тому пп. 57.11.3 ПКУ не поширюється на комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів до місцевого бюджету у розмірі, встановленому органом самоврядування, до сфери управління якого належать такі підприємства.

ІПК ДПС від 16.08.2021 р. № 3023/ІПК/99-00-21-02-02-06

Джерело: Інтерактивна бухгалтеріяне забудьте оформити передплату на улюблене видання!