Консультанти податкового відомства розглянули питання щодо складання податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних, якщо передплачено один товар, а фактично поставлено інший.

Наприклад, платником податку було отримано попередню оплату за товар та складено і зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладу. Фактично було поставлено товар іншої номенклатури та більшого обсягу. На дату поставки товару платником було складено розрахунок коригування до податкової накладної на збільшення суми компенсації з урахуванням зміненої номенклатури та усього обсягу поставленого товару.

На дату зарахування коштів від покупця або постачання товару/послуги постачальник зобов’язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН – нагадують податківці.

Чинними нормами податкового законодавства не передбачено можливості анулювання (виключення) з ЄРПН зареєстрованих податкових накладних / розрахунків коригування, у тому числі тих, що містять помилки. Помилки, допущені платником податку у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН, можуть бути виправлені виключно шляхом складання та реєстрації в ЄРПН відповідного розрахунку коригування.

Тобто, якщо при попередньому коригуванні показників податкової накладної були допущені помилки, необхідно відкоригувати рядки податкової накладної (з урахуванням проведених коригувань), які містять помилки (не відповідають даним бухгалтерського обліку платника) у порядку, визначеному п. 23 Порядку № 1307.

У разі виправлення помилок, допущених при здійсненні попередніх коригувань податкової накладної, та відображення правильних показників товарних позицій, які утворились в результаті таких коригувань, у графі 2.1 табличної частини розділу Б розрахунку коригування зазначається умовний код 302, що відповідає причині коригування “Усунення неоднозначностей”.

Таким чином, з метою виправлення помилки, допущеної при складанні розрахунку коригування (далі – РК № 1), необхідно скласти другий розрахунок коригування до податкової накладної, до якої було складено РК № 1, у якому показники рядка такої податкової накладної, який містить помилкові показники (з урахуванням коригування, проведеного у РК № 1), вивести в нуль, та додати другий рядок з правильними показниками. Крім того, платнику податку на дату поставки товару необхідно скласти податкову накладну на різницю між обсягом фактично поставленого товару та сумою отриманої попередньої оплати.

ІПК ДПС від 28.07.2021 р. № 2918/ІПК/99-00-21-03-02-06

Джерело: Інтерактивна бухгалтеріяне забудьте оформити передплату на улюблене видання!