Розмір адміністративних витрат благодійної організації розраховується із загальної суми отриманих доходів, а не зі суми отриманих пожертв.
Як рахується ліміт адміністративних витрат: із загального обсягу доходів чи за кожною отриманою пожертвою (цільовим фінансуванням) окремо? Беруться до уваги тільки пожертви чи й інші (наприклад, відсотки за депозитами, орендна плата тощо) доходи організації?
Ці запитання поставив ДПСУ благодійний фонд, який звернувся до податківців, щоб уникнути втрати статусу неприбуткової організації.
Тож відповідь податківців від 02.09.2024 №4291/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК (див. у «ДК» №38/2024) буде цікавою всім благодійним організаціям, які мають неприбутковий статус.
Що відповіли податківці
Податківці почали з визначення неприбуткових організацій у пп. 133.4.1 ПКУ. Далі нагадали, на що можуть витрачати доходи неприбутківці, аби не позбутися статусу.
А вже після загальних норм податківці вирішили нагадати, що до неприбуткових можуть бути віднесені й благодійні організації. Так, до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ПКУ і не є платниками податку на прибуток, зокрема, можуть бути віднесені благодійні організації (пп. 133.4.6 ПКУ).
Але у ПКУ щодо розміру адмінвитрат саме благодійних організацій обмежень не встановлено. Тому податківці звернулися до норм профільного законодавства благодійників.
Розмір адміністративних витрат благодійної організації не може перевищувати 20% доходу цієї організації у поточному році (абзац 1 ч. 3 ст. 16 Закону №5073).
Висновок податківців
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: