
Доволі часто виникають ситуації, коли батьки не мають можливості придбати дітям музичні інструменти для навчання. І тут виникає додаткова можливість для закладу культури (у тому числі освіти сфери культури) отримати дохід від надання музичних інструментів у прокат. Розглянемо особливості такого прокату і порядок обліку.
Альона Кісєльова, консультант газети «Бухгалтерія: бюджет»
Загальні моменти
Надаючи платні послуги, заклади культури керуються, зокрема, Переліком № 12711.
ДО ВІДОМА. Згідно з п.п. 5 ст. 1 Закону про культуру2 заклад культури — це юридична особа, основною діяльністю якої є діяльність у сфері культури, або структурний підрозділ юридичної особи, функції якого полягають у провадженні діяльності у сфері культури. Нагадаємо, що мистецька школа є закладом освіти сфери культури і входить до базової мережі закладів культури.
Пунктом 23 Переліку № 1271 віднесено до платних послуг закладів культури прокат музичних інструментів, культурно-спортивного і туристичного інвентарю, сценічних костюмів, взуття, театрального реквізиту.
ВАЖЛИВО. Згідно з ч. 8 ст. 2 Закону про оренду3 цей Закон не поширюється на правовідносини, які виникають при наданні закладом культури у користування майна, пов’язаного з наданням платних послуг, що їх можуть надавати заклади культури, що не є орендою, перелік яких затверджено КМУ. Таким документом є Перелік послуг, що не є орендою4, з огляду на п. 20 якого вбачається, що не вважається орендою надання у прокат музичних інструментів, культурно-спортивного і туристичного інвентарю, сценічних костюмів, взуття, театрального реквізиту (див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 7/2021, с. 30).
Отже, надання у прокат закладом культури, зокрема, музичних інструментів, відбувається за правилами надання платних послуг (а не за правилами надання в оренду майна).
Розмір плати Визначення вартості платних послуг, що їх надають заклади культури, засновані на державній та комунальній формах власності, регламентовано Порядком № 10045. Зокрема, згідно з розд. ІІ Порядку № 1004 розмір плати за той чи інший вид платної послуги визначається з огляду на розрахунок витрат, пов’язаних з її наданням.
<…>
Джерело: Бухгалтерія: БЮДЖЕТ – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: