Чи можна у зв’язку з поганим фінансовим становищем компанії та зменшенням обсягів продажів зменшити оклади не всім, а тільки 10 — 20% працівників? Яка відповідальність за це?
Оплата праці організовується на підстав (ст. 5 Закону про оплату праці):
— законодавчих та інших нормативних актів;
— генеральної угоди на національному рівні;
— галузевих (міжгалузевих), територіальних угод;
— колективних договорів;
— трудових договорів;
— грантів.
Працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору (ст. 21 Закону про оплату праці).
Розмір заробітної плати може бути нижчим за встановлений трудовим договором та мінімальний розмір заробітної плати у разі невиконання норм виробітку, виготовлення продукції, що виявилася браком, та з інших передбачених чинним законодавством причин, які мали місце з вини працівника.
Колективним договором, а якщо такий договір не укладався, — актом роботодавця, виданим після погодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а за відсутності первинної профспілкової організації — з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть установлюватися системи оплати праці (ст. 6 Закону про оплату праці).
Таким чином підприємство здебільшого самостійно вирішує з урахуванням власних фінансових можливостей та інших умов, коли потрібно знизити посадові оклади, на скільки, яким категоріям працівників тощо. Держава встановлює лише мінімальні гарантії. Тобто у разі перегляду розміру зарплати головне — дотриматися мінімальної зарплати.
Так, з 1 січня 2025 року
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: