У господарській діяльності підприємства використовується розбірна система поливу (вартістю більше 6000 грн., випуск продукції від її використання безпосередньо не залежить). На зиму вона розбирається й окремими деталями передається на склад. Як правильно обліковувати таку систему (одним об’єктом чи декількома)? І як відобразити в обліку її сезонну бездіяльність? Чи вважається вона консервацією основного засобу і чи потрібно нараховувати амортизацію за цей період?
Один чи декілька об’єктів?
Відповідь підкаже п. 4 П(С)БО 7 «Основні засоби». Він свідчить, що об’єктом основних засобів (ОЗ) може бути визнано:
— як відокремлений комплекс конструктивно сполучених предметів, кожен з яких може виконувати свої функції, а комплекс — певну роботу тільки у складі цього комплексу, а не самостійно,
— так і конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій, або кожну з частин об’єкта ОЗ, що мають різний строк корисного використання.
Розбірна система поливу загалом, безумовно, підпадає під перший критерій. Але водночас її частини, швидше за все, підпадуть під другий. Адже кожна з них напевно виконує якусь свою самостійну функцію, і вони, звісно, можуть мати різний очікуваний строк корисного використання. З цього випливає, що
розбірну систему поливу можна обліковувати як один або як декілька об’єктів ОЗ
Який із варіантів обрати, підприємство вирішує самостійно.
Зверніть увагу: роздільний облік може бути вигіднішим для платника з точки зору оподаткування. Адже кожна з частин системи, що вписалася за вартістю в малоцінні критерії, встановлені на підприємстві, замортизується в бухгалтерському обліку швидше (звісно, якщо згідно з обліковою політикою підприємство амортизує МНМА прискореними методами — 100 % у першому місяці використання або 50 %/50 %).
А якщо їх вартість впишеться ще й у податковий критерій малоцінності (який становить 6000 грн.), то разом із бухгалтерським фінрезультатом і прибутковий об’єкт оподаткування так само зменшиться швидше. Адже жодних коригувань за такими дошеститисячними МНМА при визначенні об’єкта оподаткування проводити не потрібно.
<…>
Джерело: Податки та бухгалтерський облік – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку для оформлення передплати: