Український бізнес упродовж останнього часу все активніше долучається до оборонного сектору економіки.
Суворе дотримання бухгалтерських стандартів для військових підрядників принципово важливе.
Адже бухгалтерські показники часто прямо впливають на контрактне ціноутворення.
Головбухи підприємств, які не мають досвіду продажу власної продукції в межах оборонних закупівель, інколи потрапляють у небезпечні нормативні пастки.
Іван Чалий, к. е. н., голова Комітету з практики бухгалтерського обліку та звітування ФПБАУ
Відповідно до статті 19 Закону України «Про оборонні закупівлі», однією із засад держрегулювання очікуваної вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення під час застосування неконкурентної процедури закупівлі є те, що «склад та облік витрат виконавця встановлюються відповідно до Податкового кодексу України, Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” та інших нормативно-правових актів».
Як бачимо, підґрунтя для плутанини закладено вже на рівні закону: облік витрат регулюється одночасно з трьох різних джерел: податкового, бухгалтерського та «іншонормативного». Третій елемент найстрокатіший: це численні підзаконні акти міністерств і відомств. У результаті такої еклектичної регламентації бухгалтерія військового підрядника змушена занурюватися в аморфну поліфонію різнорідних приписів і вказівок. Нормативна ентропія максимізується, а дендритні дерева бухгалтерського мозку хитаються й тріщать.
До чого веде нормативне diversity?
Головним наслідком регуляторної еклектики є неузгодженість термінології, класифікацій і механізмів розподілення витрат.
Наприклад, якщо ви подивитесь на типовий розрахунок ціни товару, що наведений у додатку до комерційної пропозиції Агенції оборонних закупівель, то дізнаєтеся, що збутові витрати можуть бути «прямими» (!) і «розподіленими», а якщо до виробничої собівартості додати адмінвитрати й витрати на збут, то отримаєте таку собі «повну» собівартість.
<…>
Джерело: ПРАКТИКА МСФЗ – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: