У своїй діяльності підприємства часто використовують малоцінні активи — інструменти, господарський інвентар, спеціальне оснащення, спецодяг, канцелярію тощо. Здебільшого їх класифікують як малоцінні та швидкозношувані предмети (далі — МШП), а подеколи — як малоцінні необоротні матеріальні активи (далі — МНМА).
З’ясуймо, за яких умов визнають МШП, як у бухобліку відображати їх оприбуткування та передання в експлуатацію, чи позначаться такі операції на податковому обліку
Бухгалтерський облік
Пункт 6 П(С)БО 9 «Запаси» визначає малоцінні та швидкозношувані предмети як запаси, які використовують протягом НЕ БІЛЬШ ЯК одного року або нормального операційного циклу, якщо він перевищує рік.
Зауважимо: під час класифікації активу слід орієнтуватися на очікуваний, а не на фактичний період його використання. Навіть якщо фактичний строк експлуатації активу, визнаного як МШП, перевищить рік (операційний цикл) — це не привід переводити його до необоротних активів (МНМА).
До того ж для деяких активів, які класифікують як МШП, строк експлуатації встановлений нормативними документами (наприклад, для спецодягу та спецвзуття). У такому разі слід орієнтуватися саме на нормативно встановлений строк. Якщо ж нормативно строк не визначений, його визначають самостійно. Очікуваний строк використання МШП установлюють під час їх оприбуткування на баланс і зазначають у первинних документах.
Так само прописано в Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженій наказом Мінфіну України від 30.11.1999 р. № 291 (далі — Інструкція № 291), і Методичних рекомендаціях із бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну України від 10.01.2007 р. № 2 (далі — Методрекомендації № 2).
Отже, головною умовою для визнання МШП є строк їх експлуатації, який не перевищує року (операційного циклу), а вартість активу під час класифікації МШП не має значення. І, звісно, МШП повинні відповідати критеріям визнання запасів (передбаченим у п. 4 і п. 5 П(С)БО 9), оскільки вони є їх частиною.
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: