Якщо в перевезенні задіяний один експедитор, питання зрозумілі й вирішувані. Але іноді буває так, що в ланцюжку задіяні відразу декілька експедиторів. Наприклад, у нашого читача виникло питання про облік послуг перевезення і експедиторських послуг, коли в ланцюжку було аж три експедитори! Причому один з них виявився неплатником ПДВ. Давайте розбиратися.
У чому питання?
Ситуація склалася таким чином. Експедитор 3 — неплатник ПДВ виставив акт наданих послуг експедиторові 2 на суму 20750 грн. (у тому числі перевезення — 20000 грн. (без ПДВ) і винагороду експедитора — 750 грн. (без ПДВ)). Експедитор 2 — платник ПДВ виставив акт експедиторові 1 — платникові ПДВ на суму 22400 грн. (у тому числі: перевезення — 20000 грн. (без ПДВ), винагорода експедитора 3 — 900 грн. (у тому числі ПДВ — 150 грн.) і своя винагорода — 1500 грн. (у тому числі ПДВ 250 грн.)).
Наш читач (експедитор 1) поставив запитання: а чи правильно діяв експедитор 2, нарахувавши ПДВ на суму винагороди експедитора 3?
ПДВ-правила для посередників
За ситуації, коли в межах договору експедирування експедитор купує від імені клієнта послуги в третіх осіб, а потім йому їх передає, потрібно керуватися посередницькими ПДВ-правилами з п. 189.4 ПКУ. Тобто:
1) при придбанні оподатковуваних послуг у третіх осіб — платників ПДВ експедитор на дату першої події (перерахування передоплати або отримання послуг) відображає податковий кредит (ПК). Підставою для ПК буде, як завжди, належним чином оформлена і зареєстрована ПН. А при придбанні послуг у неплатників вхідного ПДВ немає, тому питання з ПК не виникає;
<…>
Джерело: Податки та бухгалтерський облік – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку для оформлення передплати: