ЦКУ не містить визначення поняття «невід’ємні поліпшення». Але їх головною ознакою є те, що такі поліпшення не лише змінюють споживчі якості нерухомості, а й прямо впливають на її ринкову вартість.
При оренді нерухомого майна орендар часто змінює об’єкт оренди під себе залежно від потрібних йому умов використання. Іноді ці зміни є незначними і ліквідуються до повернення об’єкта орендодавцю. А іноді ці зміни є значними і впливають на ринкову вартість об’єкта. Саме тому деякі орендарі вимагають компенсації зроблених витрат на ці зміни.
Нагадаємо, що цивільним законодавством закріплено право орендаря на відшкодування вартості лише тих поліпшень орендованого майна, які проведені за згодою орендодавця. Отже, якщо орендодавець дає згоду на такі поліпшення, він зобов’язується відшкодувати орендареві зроблені ним витрати на невіддільне поліпшення або зарахувати їх у рахунок плати за користування річчю. Проте іноді для права на поліпшення орендованого майна достатньо відсутності заборони з боку орендодавця на їх проведення.
І коментоване нами судове рішення1 прямо показує, наскільки важливо уважно прописувати умови про порядок отримання такої згоди та форму її надання.
1 Постанова ВС від 17.09.2024 у справі №906/1423/20.
Зміст справи
Отже, між ФОПом та ТОВ було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до приватної власності ТОВ, — одноповерхової будівлі площею 200 кв. м та земельної ділянки, на якій вона розміщена, необхідної для використання будівлі за призначенням.
Відповідно до пункту 1.2 договору оренди майно передається під кафе.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: