Підприємство в процесі своєї господарської діяльності зіткнулося з тимчасовим дефіцитом будівельних матеріалів. Щоб не зупиняти роботу, звернулися до засновника (фізичної особи), у якого вони на той момент часу були в наявності. У свою чергу засновник готовий їх на якийсь час позичити. Чи можна оформити позику від засновника товарними цінностями і як таку операцію відобразити в обліку підприємства-позичальника? Давайте розбиратися разом.
Відразу скажемо, така ситуація має право на існування, оскільки законодавчо жодних заборон із цього приводу немає. Проте є деякі складні моменти. Але про все по порядку.
Договір позики — який він є
Взаємовідносини сторін за договором позики регулюють ст. 1046 — 1053 ЦКУ. За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками. При цьому позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду і такої ж якості (ч. 1 ст. 1046 ЦКУ). Нагадаємо, речі, визначені родовими ознаками, — це речі, які мають ознаки, властиві усім речам цього ж роду, і вимірюються числом, вагою, мірою (ч. 2 ст. 184 ЦКУ). Вказані речі є замінними.
Як бачимо,
ЦКУ дозволяє передати в позику не лише грошові кошти, але й матеріальні речі
До речі, цей момент відрізняє договір позики від кредитного договору (ст. 1054 ЦКУ), який може бути виключно грошовим.
Зауважимо також, що ЦКУ не встановлює будь-яких обмежень по суб’єктному складу договору позики, його сумі і цільовому використанню предмета позики. До того ж операція товарної позики не має ознак фінансової послуги (п. 5 ст. 1 Закону України від 12.07.2001 р. № 2664-II), оскільки серед фінпослуг ст. 4 цього Законуназвані саме грошові позики. Отже, стороною договору позики може виступати як суб’єкт господарювання, так і звичайна фізична особа. Наприклад, засновник або працівник підприємства, у тому числі його керівник.
<…>
Джерело: Податки та бухгалтерський облік – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку для оформлення передплати: