У статті поговоримо про те, для кого у 2025 році дуже ймовірно буде збережено мораторій на проведення перевірок, а для кого цей мораторій уже перестав діяти. Також розглянемо, які способи звільнення від штрафів ще залишаються.
Документальні перевірки
Увесь рік, а саме – з 1 грудня 2023 року до 1 грудня 2024 року, для єдинників 1 та 2 груп діяв мораторій на проведення документальних перевірок. Тож станом на сьогодні вже не діє мораторій на проведення документальних перевірок платників єдиного податку 1 та 2 груп (крім перевірок, пов’язаних із припиненням підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, та/або таких, що проводяться на звернення платника податків) – відповідно до п. 69.351 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Проте ця норма передбачає дію мораторію для іншого кола платників податків, а саме: тих, податкова адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях.
Дія цього мораторію обумовлена двома подіями: або до останнього числа місяця, у якому було завершено тимчасову окупацію відповідних територій, або до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження платника податків на іншу територію України.
Також це стосується тих платників, податковою адресою яких станом на дату початку бойових дій є територія, на якій ведуться активні бойові дії та територія можливих бойових дій (пп. 2, 3, 4 пп. 69.351 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Мораторію на документальні позапланові перевірки, що підлягають проведенню з підстав, визначених пп. 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.21 ПКУ, щодо зареєстрованих платників на ТОТ або територіях, на яких ведуться активні бойові дії, немає.
Щодо платника, зареєстрованого на території можливих бойових дій, можуть провести документальну позапланову перевірку з підстав, визначених пп. 78.1.1 (у частині документальних позапланових перевірок платників податків, щодо яких отримано інформацію, що свідчить про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, з джерелом їх походження з України та/або з питань оподаткування нерезидентів, які провадять / провадили свою діяльність через відокремлені підрозділи, у т. ч. постійні представництва; платників податків, які провадять / провадили діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес); платників податків, що надають / надавали фінансові, платіжні послуги), пп. 78.1.2 (у частині контролю за трансфертним ціноутворенням), пп. 78.1.3, 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9, 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16, 78.1.19, 78.1.21 та 78.1.22 ПКУ.
Ще одна категорія платників, щодо яких може діяти особливий мораторій, – це так звані доброчесні платники. У статті “Клуб білого бізнесу”, або Які привілеї передбачено для зразкових платників податків” ми зауважили, що одним із привілеїв є відсутність документальних позапланових перевірок. Утім, ідеться лише про окремі підстави для перевірок, адже особливий статус не врятує від перевірок, скажімо, щодо трансфертного ціноутворення, порушень валютного законодавства, реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги тощо.
Стосовно планових документальних перевірок можна лише зазначити, що формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок і внесення змін до нього відбувається без урахування вимог, передбачених п. 77.2 ПКУ. Зміни до плану-графіка можуть уносити щомісяця, зважаючи на обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), наявність / відсутність безпечних умов для проведення перевірок, визначених пп. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, а також з огляду на вимоги пп. 69.352 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
<…>
Джерело: LIGA360: NEW – не забудьте оформити передплату!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: