При придбанні дорогих товарів (машин, обладнання) не кожен покупець може одразу сплатити їх повну вартість. Розуміючи це, українські постачальники частенько пропонують дорогий товар у розстрочку (під процент), приймаючи оплату за товар частинами протягом визначеного в договорі строку. Про те, як сторонам правильно впоратися з обліком купівлі-продажу товарів у розстрочку ми зараз і поговоримо.
Особливості торгівлі у розстрочку
Згідно з п.п. 14.1.249 ПКУ торгівля у розстрочку передбачає продаж резидентом або нерезидентом товарів фізичним або юридичним особам на умовах розстрочення кінцевого розрахунку, на визначений строк та під процент.
Там же сказано, що торгівля у розстрочку передбачає передачу товарів у розпорядження покупця в момент здійснення першого внеску (завдатку) з передачею права власності на такі товари після кінцевого розрахунку.
Тож у договорі на постачання товару з розстрочкою платежу обов’язково повинно бути передбачено, що:
1) товар передається покупцеві за умови внесення ним першого внеску;
2) право власності на товар переходить до покупця після кінцевого розрахунку за нього;
3) з покупця стягуються відсотки за надання послуги з розстрочення платежу.
Водночас договір поставки товару у розстрочку може бути і безвідсотковим, адже ЦКУ надає можливість включити до договору плату за розстрочення платежу, але не зобов’язує це робити.
Податок на прибуток
Малодохідники об’єкт оподаткування податком на прибуток визначають орієнтуючись на бухгалтерський фінрезультат. У свою чергу, високодохідники або малодохідники-добровольці зобов’язані при розрахунку податку на прибуток бухгалтерський фінрезультат до оподаткування коригувати на всі (!) різниці, передбачені ПКУ.
Торгівля товарами за договором розстрочки між резидентами спеціальних коригувань не викликає. Така операція обліковується в постачальника та покупця як звичайна купівля-продаж товару.
Єдине, що потрібно пам’ятати: покупцеві, який розраховує різниці, доведеться збільшити свій фінрезультат, якщо він прострочить оплату за таким договором і втрапить на штраф на користь продавця — неплатника податку на прибуток (крім фізичних осіб) або нульовика (п.п. 140.5.11 ПКУ).
<…>
Джерело: Податки та бухгалтерський облік – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку для оформлення передплати: