
ВС вважає, що у разі якщо ТПП України уповноважила регіональну ТПП засвідчувати форс-мажорні обставини, що стосуються зобов’язань за договорами, то виданий сертифікат є належним доказом настання форс-мажору.
Триває війна, і доведення факту форс-мажору, який заважає виконати умови договору, залишається важливою процедурою та має незмінну популярність у судовій практиці. Коментована постанова ВС від 18.09.2024 у справі №910/1345/24 стосується випадку, коли форс-мажор було доведено сертифікатом не самої ТПП, а її регіональним підрозділом.
Зміст справи
Постачальник та покупець 18.10.2022 уклали договір про закупівлю форменого одягу (костюм (сорочка, брюки), за умовами якого:
1) постачальник зобов’язався постачити покупцю костюми (сорочка, брюки), а покупець — прийняти й оплатити зазначений товар (пункт 1.1);
2) постачальник зобов’язався протягом 40 календарних днів з дати укладення договору надати покупцю зразок товару, який містить посилання на експертний висновок про відповідність товару ТО 1811.40108578-302:2020 (зі змінами) (дод. №3 до договору) та конфекційну карту (дод. №4 до договору) із зазначенням усіх матеріалів, з яких виготовлено зразок товару.
У разі надання постачальником зразка товару з порушенням строків, установлених цим пунктом договору та/або надання покупцю зразка товару, який не відповідає технічній специфікації товару, до постачальника застосовуються штрафні санкції у розмірі 5% від ціни договору (пункт 2.2);
3) постачальник зобов’язався постачити товар у термін до 12.12.2022 включно (пункт 5.1).
Окремо у договорі прописано форс-мажорні обставини, зокрема:
1) сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов’язань за цим договором, якщо доведуть, що таке порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: