
Для виконання сезонних і тимчасових робіт укладають строкові трудові договори. Адже для багатьох роботодавців прийняття працівників на обмежений термін є доволі вигідним способом вирішення проблеми трудових ресурсів. Специфіка низки видів діяльності не вимагає присутності працівників протягом усього року, оскільки їх фактична зайнятість обмежена певним терміном. Особливо актуальним це є для сільського господарства. Але водночас потрібно зважати на особливості, які законодавство передбачає щодо таких робіт, зокрема й зобов’язання роботодавців у частині надання та оплати часу відпочинку сезонних і тимчасових працівників. Адже останнім часом тема трудових перевірок стає все актуальнішою та ймовірність застосування фінансових санкцій згідно зі ст. 265 КЗпП й адміністративних штрафів до посадових осіб підприємств і підприємців-роботодавців, передбачених у ст. 41 КУпАП, стає більш високою. Тож, сьогодні поговоримо, у чому полягає ця відмінність і як прийняти працівника на сезонну роботу.
Правова регламентація
У ст. 7 КЗпП зазначено, що особливості правового регулювання праці тимчасових і сезонних працівників установлює законодавство.
Але, як не дивно, до цього часу законодавче визначення поняття “сезонні роботи” можна знайти лише в Указі № 310, який дістався Україні у спадок від радянського минулого. У ст. 1 цього Указу вказано, що “сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов виконуються не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців”.
У Списку № 278 визначено конкретні сезонні роботи в таких галузях промисловості, як: лісова промисловість і лісове господарство, торф’яна промисловість, сільське господарство, переробна галузь промисловості (підприємства переробки плодоовочевої продукції, цукрової галузі, первинного виноробства).
Також сезонні роботи можуть бути у санаторно-курортних закладах і закладах відпочинку (зокрема, роботи, пов’язані із санаторно-курортним обслуговуванням хворих і тих, хто відпочиває в санаторно-курортних закладах і закладах відпочинку) та у транспортно-дорожньому комплексі (а саме авіаційні роботи у сільському й лісовому господарствах).
З огляду на це можна визначити основні критерії сезонних робіт:
• обмежений термін – не більш як 6 місяців (при цьому мова не йде про календарні місяці);
• зв’язок терміну виконання робіт з особливими природними та кліматичними умовами;
• сезонними визнають лише ті роботи, які зазначено у Списку № 278.
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: