На погашення боргу підприємство отримує нерухомість. Її оціночна вартість перевищує суму боргу. Яку суму ПК можна врахувати при набутті права власності на нерухомість?
В описаному випадку під заставу надавався об’єкт нерухомого майна за договором іпотеки. Позаяк борг не було погашено, іпотекодержатель задовольняє забезпечену іпотекою вимогу шляхом набуття права власності на предмет іпотеки, зокрема нерухомість, за вартістю, визначеною на момент такого набуття на підставі оцінки предмета іпотеки суб’єктом оціночної діяльності (ст. 37 Закону про іпотеку).
При цьому іпотекодержатель зобов’язаний відшкодувати іпотекодавцю перевищення 90% вартості предмета іпотеки над розміром забезпечених іпотекою вимог іпотекодержателя (ч. 3 ст. 37 Закону про іпотеку). Невідшкодованими залишаються 10%.
Позаяк заставне майно у рахунок погашення заборгованості переходить у власність до кредитора, то таке відчуження прирівнюється до операції з постачання товару, і на дату такої передачі боржник зобов’язаний визнати податкові зобов’язання з ПДВ та скласти й зареєструвати в ЄРПН податкову накладну.
Кредитор, до якого перейшло право власності на об’єкт нерухомості, за наявності податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН, має право на податковий кредит за такою операцією.
Така сама думка викладена у відповіді ДПС у ЗІР (101.06) на запитання: «Який порядок оподаткування ПДВ операцій із продажу заставленого майна боржника, у разі якщо кредитор не є банківською (фінансовою) установою?».
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: