
Чи має право материнська компанія вимагати повернутися працівника в Україну з Німеччини, де він перебуває у відрядженні, під час війни для передачі своїх обов’язків?
На сьогодні роботодавці приватної сфери повинні максимально створити умови для безпечного перебування на робочих місця своїх працівників. Тому, з погляду безпеки для працівників, вимога щодо повернення в Україну під час дії воєнного стану та постійних масових обстрілів, через що гинуть люди, на нашу думку, не має під собою жодної легітимної (законної) мети.
Загалом, Держпраці вважає, що відмова працівника від повернення в Україну для продовження роботи за місцезнаходженням роботодавця не може бути підставою для звільнення. Адже, в цьому випадку, прогул буде визнано з поважних причин, особливо якщо йдеться про сім’ї з дітьми. Застосувати в цьому випадку п. 8‑3 ст. 36 КЗпП теж не можна, адже він передбачає звільнення працівника не тільки через відсутність працівника на роботі, а і через брак інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль.
Водночас обов’язковість перебування на робочому місці на території України, крім перебування у службовому відрядженні, оформленому в установленому порядку, передбачено лише для державних службовців або працівників державного органу Постановою №440.
До того ж наголосимо, що у запитанні йдеться про працівників, які перебувають у службовому відрядженні. Тому говорити про самовільне знаходження працівника поза його робочим місцем до прийняття рішення про переривання відрядження не можна. А гарантії і компенсації при службових відрядженнях зберігаються за такими працівникам, про що зазначено у ст. 121 КзпП.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: