
ВП ВС вважає*, що у разі розблокування ПН/РК в ЄРПН платник ПДВ не може вимагати від держави відшкодування збитків, спричинених їх блокуванням. Тож будьте уважні, укладаючи договір із санкціями про порушення строків реєстрації ПН/РК.
Спочатку давайте визначимося з термінологією. Що вважати за збитки, пов’язані з блокуванням ПН/РК? І чому податківці мають їх відшкодовувати, якщо блокування відбулося відповідно до закону?
* Постанова Великої Палати Верховного Суду від 01.03.2023 у справі №925/556/21.
Розгляньмо на прикладі коментованої справи.
22.07.2020 ТОВ «І» (продавець) за фактом постачання ТОВ «К» з іноземними інвестиціями (покупець) товару на суму 5 890 080 грн, у тому числі 981 680 грн ПДВ, склав податкову накладну і надіслав її на реєстрацію в ЄРПН. Реєстрацію податкової накладної було зупинено на підставі п. 201.16 ПКУ.
А 13.08.2020 покупець, пославшись на договір постачання, додаткову угоду до нього, обставини виконання сторонами зобов’язань щодо постачання й оплати товару та на факт зупинення органом ДПС реєстрації складеної податкової накладної, заявив вимогу про сплату передбаченої у договорі поставки неустойки (штрафу) в розмірі 21% від суми постачання, що становить 1 236 916,80 грн. Суму штрафу (неустойки) продавець того самого дня перерахував на користь покупця.
Отже, зараз ми розглядаємо питання: чи є ця сума сплаченого договірного штрафу (неустойки) збитками, які можуть бути стягнуті з органу ДПС через неправомірне блокування реєстрації податкової накладної в ЄРПН?
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: