
Приводом для написання цієї статті стало запитання читача:
“Учасник ТОВ вийшов із засновників, унесено зміни до ЄДР юридичних осіб, частка залишилась у ТОВ. Резервний капітал не сформували, бо ТОВ збиткове. Як показати зменшення статутного капіталу в податковому та бухгалтерському обліку? Чи відображати зміни в податковій декларації з податку на прибуток підприємств?”
Бухгалтерський облік
Насамперед зауважимо, що викуплені корпоративні права в бухгалтерському обліку не класифікують як фінансові інвестиції, оскільки вони не є активами, які підприємство утримує з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), росту вартості капіталу або інших вигід для інвестора.
За нормами п. 25 НП(С)БО 13 витрати на випуск або придбання інструментів власного капіталу відображають зменшенням додаткового вкладеного капіталу, а за його відсутності – зменшенням нерозподіленого прибутку (збільшенням непокритого збитку). До витрат на придбання або випуск інструментів власного капіталу включають лише витрати на оплату послуг сторонніх організацій з операцій, результатом яких є збільшення або зменшення величини власного капіталу підприємства.
Отже, пов’язані з викупом частки в учасника витрати (наприклад, за нотаріальне посвідчення договору), відображають за дебетом субрахунка 422 “Інший вкладений капітал”. Якщо ж сальдо на цьому рахунку немає або його недостатньо, дебетують субрахунок 441 “Прибуток нерозподілений” або 442 “Непокриті збитки”.
Згідно з п. 28 НП(С)БО 13 прибуток (збиток) від продажу, випуску або анулювання інструментів власного капіталу емітент відображає збільшенням (зменшенням) додаткового вкладеного капіталу. Суму перевищення збитку від продажу, випуску або анулювання випущених інструментів власного капіталу над величиною додаткового вкладеного капіталу показують зменшенням нерозподіленого прибутку (збільшенням непокритого збитку).
Відповідно до Інструкції № 291 фактичну вартість часток, викуплених господарським товариством у його
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: