ФОПи-«збитківці» або «сплячі» ФОПи
З 1 січня 2021 року ФОПи на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ за відсутності прибутку.
Тобто, якщо ФОП у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду не отримав доходу (прибутку), він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування ЄСВ. І сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Якщо у певному місяці (або навіть році) чистого доходу, оподатковуваного ПДФО та ВЗ, самозайнята особа не матиме, вона має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже, і не сплачувати ЄСВ за такий період.
ФОПи — наймані працівники
Якщо ФОПи (як «загальники», так і «єдинники») одночасно перебувають у трудових відносинах, вони можуть не сплачувати ЄСВ за себе. Це правило теж діє з 1 січня 2021 р. Але тільки за умови, що роботодавець за основним місцем сплатив за них ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок.
Якщо у певному місяці роботодавець сплатив ЄСВ, але менше за мінімальний страховий внесок, то такі самозайняті особи ЄСВ за себе платитимуть. І в розмірі, не меншому від мінімального внеску (а не різниці, як роз’яснювалося на початку 2021 року)! Про це наголошує ДПС: тут. Тобто такі ФОПи мають сплатити за кожен такий місяць у I кварталі 2025 року не менше ніж 1 760 грн.
Чи можуть ФОПи-працівники бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування ЄСВ? Тобто обов’язку платити ЄСВ такі ФОПи не мають. А добровільно можна? Єдиної позиції у ДПС щодо цього оприлюднено.
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: