
Як правильно укласти трудовий договір із директором новоствореного підприємства
Перше. Спочатку ознайомимося, як відбувається звичайна реєстрація пересічної фірми.
Згідно із ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі — Закон про держреєстрацію) для цього потрібно скласти (заповнити) і подати держреєстратору такі документи:
- заяву про державну реєстрацію створення юридичної особи (далі — форма 1 );
- примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення засновників про створення юридичної особи;
- установчий документ юридичної особи.
Це — програма мінімум. Іноді можна, та навіть треба, подавати також додаткові документи. Наприклад, заяву про обрання юрособою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційну заяву про добровільну реєстрацію платником ПДВ тощо.
Так от, на практиці, коли бажають створити, скажімо, ТОВ, то вже за сформованим типовим алгоритмом у статуті й у протоколі загальних зборів прописують відповідні положення про виконавчий орган такої фірми й відображають інформацію про обрання посадової особи, яка керуватиме підприємством. За замовчуванням нею і є директор/керівник.
Усі докладні дані про директора вносять до форми 1, заповнюючи поле: «Відомості про керівника юридичної особи».
До слова. Представники держреєстраційних служб у своїх коментарях стверджують: у згаданому вище полі форми 1 потрібно вказувати першу особу підприємства (наприклад, голову правління чи директора). Тобто ту людину, у якої згідно зі статутом є право першого підпису, незалежно від права підпису фінансових документів. Щодо поля «Відомості про фізичних осіб —платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у т.ч. підписувати договори тощо», то тут можна вказувати другу особу підприємства (наприклад, заступника директора, який згідно зі статутом підприємства наділений правом підпису фіндокументації). Водночас немає підстав відображати дані про таку особу, якщо право підпису фіндокументації такий заступник директора отримує відповідно до наказу по підприємству чи за дорученням.
Друге. Після подання перелічених вище документів до держреєстратора та після того, як він унесе запис про реєстрацію підприємства до Єдиного держреєстру, директора треба було б правильно призначити на посаду, тобто працевлаштувати. Як це зазвичай відбувається?
Заяву про прийняття на роботу директору писати не потрібно, оскільки його вже обрали на посаду протоколом загальних зборів засновників. Та й у Єдиному держреєстрі вже відображена інформація про те, що саме ця особа і є директором/керівником.
Однак, оскільки директор є найманим працівником підприємства, то з ним на вимогу ст.ст. 21, 24 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) потрібно укласти трудовий договір або контракт (ч. 4 ст. 65 Господарського кодексу України, далі — ГКУ).
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: