На підприємстві планується зменшення посадових окладів працівників. Що роботодавцю варто знати про таке зменшення?
Заробітна плата є істотною умовою трудового договору, умовою, що входить до змісту цього договору. Зі ст. 21 КЗпП випливає, що працівник за виконання передбаченої угодою з роботодавцем роботи має одержувати передбачену цією самою угодою заробітну плату.
Водночас у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці (до яких законодавець відносить, зокрема, системи та розміри оплати праці) при продовженні роботи за тією самою спеціальністю, кваліфікацією чи посадою (ч. 3 ст. 32 КЗпП). І про зміну таких істотних умов у бік погіршення або про запровадження нових працівник має бути повідомлений не пізніше ніж за 2 місяці до їх зміни або запровадження (ст. 103 КЗпП).
Під час воєнного стану попереджати за 2 місяці не обов’язково!
Під час дії воєнного стану ч. 3 ст. 32 та ст. 103 КЗпП щодо строків завчасного повідомлення не застосовуються. Достатньо про зменшення окладу повідомити працівників до моменту запровадження таких змін.
Але у працівника залишається право відмовитися працювати за новими умовами оплати праці та звільнитися. І якщо роботодавець дізнається про це напередодні змін, то змушений буде шукати заміну такому працівникові в дуже короткий термін.
Як обгрунтувати зменшення окладів
У п. 10 постанови Пленуму ВСУ №9 суд роз’яснив, що припинення трудового договору за п. 6 ст. 36 КЗпП при відмові працівника від продовження роботи зі зміненими істотними умовами праці може бути визнане обґрунтованим, якщо зміна істотних умов праці при провадженні роботи за тією самою спеціальністю, кваліфікацією чи посадою спричинена змінами в організації виробництва і праці (раціоналізацією робочих місць, запровадженням нових форм організації праці, у тому числі переходом на бригадну форму організації праці, і, навпаки, впровадженням передових методів, технологій тощо).
<…>
Джерело: Дебет-Кредит – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: