
Зі зміною головного контролера за соцстрахуванням у країні маємо новації в організації роботи з призначенням соцвиплат і на рівні підприємства. Оглядово це питання ми висвітлювали у статті “Ліквідація ФСС: яка доля соцстрахівських комісій?”, а зараз пропонуємо ознайомитися з деякими нюансами.
З початку року роботодавці мають переформатувати процеси призначення соцвиплат під нові вимоги законодавства. Загалом алгоритм лишається незмінним – виплату працівнику належної соцдопомоги ПФУ провадить “за посередництва” роботодавця. І для цього керівництво підприємства має визначити відповідальних осіб.
Саме така уповноважена особа і має виконувати “посередницькі” функції у частині прийняття рішення про страхову виплату чи відмову в її призначенні (ст. 22 Закону № 1105). Але, на відміну від регламентування такого “посередництва” у часи правління ФССУ, нині ПФУ не деталізував відповідних вимог на підзаконному рівні. І, як свідчать останні роз’яснення, робити цього поки що не збирається, лишаючи такі “дрібниці” на розсуд роботодавців.
З документа
Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.
Іншого Законом не передбачено.
З урахуванням наведеного страхувальник, реалізуючи вимоги частин першої та третьої статті 22 Закону, приймає рішення у формі розпорядчих документів згідно з наданими повноваженнями. Форму документа, який видає уповноважена особа, окремі питання організації роботи з призначення та здійснення страхових виплат страхувальник визначає самостійно.
(лист ПФУ від 01.02.2023 р. № 2800-030401-8/5227)
Проте, оскільки мова йде про бюджетні кошти, та й перевірок у цій частині ніхто не скасовував, доцільно все ж було б роботодавцям подбати про належну регламентацію роботи з призначення страхових виплат на рівні підприємства.
Зрештою, наявність відповідного положення може піти на користь і самому підприємству, аби щоразу, стикаючись із виплатами, не шукати відповідальних і згадувати, що й до чого. Ба більше, як свідчить практика,
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: