1 грудня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 р. № 4015-ІХ (далі – Закон № 4015).
1. Законом № 4015 передбачені зміни в оподаткуванні платників єдиного податку (юридичні особи), а саме: у пп. 298.2.3 ПКУ доповнено пп. 81 такого змісту:
«81) у разі наявності податкового боргу з єдиного податку у платника єдиного податку, який самостійно визначив позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок за останній податковий (звітний) рік, на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із двох послідовних кварталів».
Тобто, платник єдиного податку, який самостійно визначив суму мінімального податкового зобов’язання до сплати та має будь-яку суму податкового боргу протягом двох послідовних кварталів, втрачає право на застосування спрощеної системи оподаткування.
2. Підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено п.п. 67-1 та 74.
Пунктом 67-1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено, що при визначенні мінімального податкового зобов’язання за 2025 рік та наступні роки, закінчуючи роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ, коефіцієнт “К”, визначений у пп.пп. 381.1.1 та 381.1.2 ПКУ, застосовується із значенням 0,057.
Відповідно до п. 74 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ з 1 січня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ сума мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ), визначена відповідно до пп.пп. 381.1.1 та 381.1.2 ПКУ, не може становити менше 700 грн з 1 га, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50%, – 1400 грн з 1 га.
Дія цього пункту не поширюється на земельні ділянки, земельні частки (паї) що розташовані на територіях можливих бойових дій, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Отже, розмір МПЗ не може бути меншим за 700 грн з 1 гектара, а для земельних ділянок з переважною часткою ріллі (не менше 50%) МПЗ встановлено на рівні 1400 грн.
3. Згідно зі змінами, внесеними Законом № 4015 до ПКУ, платники єдиного податку третьої групи є платниками військового збору.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених, на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на групи платників єдиного податку.
До групи 3 належать юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінзарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
01 січня 2025 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 04.12.2024 р. № 4113-ІХ (далі – Закон № 4113), окрім змін до п. 16-1 і 25 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, які застосовуються з дня набрання чинності Законом № 4015 (01.12.2024 р.).
Законом № 4113 внесено зміни до п. 16-1 підрозд. 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, якими передбачено, що військовий збір, зокрема, для юридичних осіб – платників єдиного податку третьої групи, встановлюється у розмірі 1 відсоток від доходу, визначеного згідно із ст. 292 ПКУ, з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан.
Тобто, платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) вперше будуть відображати суми військового збору у складі податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року. Сплачуються суми військового збору зазначеними платниками протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року.
Джерело: “Я – Бухгалтер”