Алгоритм дій при втраті документів визначений Положенням № 88 та п. 44.5 ПКУ.

Якщо керуватися п. 6.10 Положення № 88, то у разі пропажі або знищення первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку і звітності керівник підприємства, установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів та розслідування причин їх пропажі або знищення.

На ці норми звертає увагу Верховний Суд в постанові від 07.04.2023 р. у справі № 420/9587/20.

Тож з наведеної норми убачається обов’язок підприємства у разі пропажі або знищення первинних документів повідомити про це правоохоронні органи та, з метою встановлення факту втрати документів провести службове розслідування, про що керівник цього підприємства видає наказ, яким уповноважує комісію на проведення такого.

Окрім цього, п. 44.5 ПКУ (чинний на час виникнення спірних відносин) визначено, що у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів платник податків зобов’язаний у п’ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.

Платник податків зобов’язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

Джерело: Інтерактивна бухгалтеріяне забудьте оформити передплату на улюблене видання!