
Підприємець, зареєстрований платником єдиного податку на третій групі, провадить агентську діяльність. З трьома суб’єктами господарювання було укладено один багатосторонній договір, за умовами якого кошти, що надходять на рахунок єдинника від третіх осіб на користь принципалів за багатостороннім агентським договором, у подальшому перераховують принципалам відповідно до тарифних планів. До повноважень агента входить пошук абонентів, укладення з ними від імені та за рахунок принципалів договорів і збір коштів. Як визначати дохід платника єдиного податку третьої групи в разі надання ним послуг за багатостороннім агентським договором?
Відповідь:
В обліку доходів і витрат, який ведуть у довільній формі, потрібно відображати всю суму коштів, що надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, а під час заповнення податкової декларації до доходу необхідно зараховувати суму отриманої винагороди повіреного (агента). Розберімо це питання розлогіше.
Доходом для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку згідно з пп. 1 п. 292.1 ПКУ є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ. Водночас до доходу не входять отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати й відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, належного на праві власності фізичній особі й використовуваного в її господарській діяльності. Однак у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п. 292.4 ПКУ).
Водночас комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб’єктам господарювання під час провадження ними господарської діяльності через посередництво від імені, в інтересах, під контролем і за кошт суб’єкта, якого він представляє. Не є комерційними агентами підприємці, що діють хоча й у чужих інтересах, але від власного імені.
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: