Глобальні стандарти внутрішнього аудиту (англ. Global Internal Audit Standards — GIAS) набрали чинності 9 січня 2025 року, тобто надалі зовнішнє оцінювання функції внутрішнього аудиту буде проходити вже відповідно до таких стандартів.
Сергій Касаткін, заступник директора, напрям управління ризиками, KPMG в Україні
Вимоги щодо обов’язковості, періодичності та форми зовнішнього оцінювання залишаються незмінними.
Програма забезпечення та підвищення якості
Як і за попередніми стандартами, керівник внутрішнього аудиту повинен розробити, запровадити й підтримувати програму забезпечення та підвищення якості, яка охоплює всі аспекти функції внутрішнього аудиту. Програма має включати як внутрішнє, так і зовнішнє оцінювання (Стандарт 8.3 «Якість»).
Періодичність і форма зовнішнього оцінювання
Зовнішнє оцінювання має проводити кваліфікований незалежний оцінювач або група оцінювачів не рідше ніж раз на п’ять років. Воно може бути проведене як у формі повного зовнішнього оцінювання, так і шляхом самооцінювання з незалежною верифікацією (Стандарт 8.4 «Зовнішня оцінка»).
Однак стандарти стали більш деталізованими, і хоча окремі положення не зовсім нові, вони містять додаткові специфічні деталі.
Як і раніше, керівник внутрішнього аудиту має довести результати зовнішнього оцінювання якості після його завершення раді та вищому керівництву. Відповідно до Стандарту 8.3 «Якість» комунікації за результатами оцінювання мають включати:
- відповідність функції внутрішнього аудиту стандартам і досягнення цілей ефективності;
- за потреби дотримання законів та/або нормативних актів, що стосуються внутрішнього аудиту;
- за потреби плани заходів щодо усунення недоліків функції внутрішнього аудиту та втілення можливостей для вдосконалення.
Отже, звіт зовнішнього оцінювача має містити не тільки висновок про відповідність функції внутрішнього аудиту стандартам, а ще й спеціальні компоненти (досягнення цілей ефективності, дотримання законів та/або нормативних актів, плани заходів, дотримання тематичних вимог). До спеціальних компонентів звіту ми ще повернемося.
<…>
Джерело: ПРАКТИКА МСФЗ – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: