
У статті “Штрафи за податкові порушення в період воєнного стану: строки зберігання документів” ми проаналізували питання щодо строків зберігання документів, установлених ПКУ. Продовжуючи цю тему, у цій статті розповімо про відповідальність, установлену в ПКУ за порушення строків зберігання документів.
Яку відповідальність установлено за порушення строку зберігання документів
Нормами п. 121.1 ПКУ передбачено відповідальність за такі порушення:
– незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів із питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 44 ПКУ строків їх зберігання та/або
– ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих із Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій під час здійснення податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ.
На замітку!
У роз’ясненні з категорії 107.05 розділу “Запитання – відповіді з Бази знань” ЗІР (zir.tax.gov.ua) податківці відповіли на питання, чи повинні ФОП – платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ (крім е-резидентів), зберігати первинні документи та чи передбачено відповідальність за їх незберігання? Щодо цього контролери зазначили, що штрафи, передбачені п. 121.1 ПКУ, не застосовують за незберігання первинних документів, які підтверджують витрати на придбання товарів / послуг.
Водночас фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які не зареєстровані платниками ПДВ та які провадять діяльність із реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів і виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення й напівдорогоцінного каміння, зобов’язані зберігати первинні документи, що підтверджують витрати на придбання товарів / послуг, а у разі їх незберігання до таких платників застосовують штрафи відповідно до п. 121.1 ПКУ.
Крім того, за нормами п. 121.2 ПКУ ненадання відповіді на запит, неподання або подання не в повному обсязі платником податків, фінансовим агентом або іншою особою документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу, надісланий відповідно до підстав, передбачених пп. 6 – 8 пп. 73.3.1 ПКУ, тягне за собою штраф у 5 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт (у 2023 році – 33500 грн).
<…>
Джерело: Інтерактивна бухгалтерія – не забудьте оформити передплату на улюблене видання!
Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного текста статті заповніть, будь ласка, заявку: