
Підприємство займається продажем товарів. За умовами договору з постачальником воно отримує бонуси за виконання певних умов (обсяг закупок, своєчасна оплата тощо). Як скласти податкову накладну на бонуси і який код товарів або послуг необхідно вказати у такій податковій накладній?
Перш ніж шукати код товарів або послуг для зазначення у податковій накладній, необхідно знайти відповідь на запитання, що ж таке бонус. Причім нас цікавитиме класифікація цього поняття виключно з метою оподаткування. На жаль, відповісти на поставлене запитання, використовуючи нормативні документи, неможливо. Адже такий термін не зустрічається ані у ПКУ, ані в інших законах чи підзаконних нормативних документах. За своєю суттю бонус є винагородою покупцеві за те, що він регулярно та у встановлених обсягах закуповує товар, за те, що вчасно його оплачує, виконує ще якісь вимоги, встановлені договором з постачальником. Загалом, бонус — це плата покупцеві за те, що він — «справжній молодець».
Але такий підхід влаштовує далеко не усіх, оскільки не зрозуміло, чи підпадає ця винагорода під оподаткування ПДВ. Представники фіскальних органів неодноразово висловлювали думку про те, що бонус — це не що інше, як мотиваційна виплата, яку слід розглядати як «маркетингову послугу»(1). Не будемо аналізувати, чи завжди доречна така аналогія і наскільки вона коректна(2). Скажемо лише, що з такою класифікацією бонусів як маркетингових послуг часто погоджуються і платники податків. А якщо це так, то перший крок у пошуку коду для складання податкової накладної зроблено — необхідно шукати код послуги.
Наступний крок — пошук відповідного виду послуг у Державному класифікаторі продукції та послуг ДК 016:2010, затвердженому наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 р. № 457 (далі — Класифікатор). Аналіз цього документа показує, що ні формулювання «маркетинг», ні тим паче «бонус» у ньому немає. Найбільше відповідають за значенням, на думку автора, послуги щодо досліджування ринку і визначення громадської думки (код 73.20). Цей код і слід вказати у графі 3.3 податкової накладної(3). Якщо платник податків вважатиме, що його послуги підпадають під інший код, ніж 73.20, він може вказати його, і в цьому не буде великої біди.
Нині не варто занадто сильно хвилюватися щодо максимально точного визначення коду для тієї чи іншої послуги, попри те, що цей реквізит вказано у переліку обов’язкових реквізитів податкової накладної (п.201.1 ст.201 ПКУ). І покупець, і продавець не постраждають, якщо у коді послуг буде допущено якусь неточність (тим більше, якщо у Класифікаторі шукана послуга не вказана конкретно).
«Оберегом» для продавця при цьому слугує п.351 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ. У ньому сказано, що протягом 2017 року до продавця не застосовують штрафні санкції за помилки, допущені у податковій накладній під час зазначення коду товару та/або коду послуги.
Від небезпеки втрати податкового кредиту з ПДВ покупця захищає останній абзац п.201.10 ст.201 ПКУ. Згідно з цим абзацом «податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту».
Як бачимо, у вказаному абзаці згадано лише код товару і нічого не сказано про код для послуг. Тому помилка у цьому реквізиті не є критичною ні для продавця, ні для покупця.
Олена САМАРЧЕНКО, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування
(1)Див. Узагальнюючу податкову консультацію щодо віднесення витрат на оплату маркетингових та рекламних послуг до складу витрат, затверджену наказом ДПСУ від 15.02.2012 р. № 123, а також лист ДФС від 02.03.2016 р. № 4744/6/99-99-19-03-02-15 (прим. авт.).
(2)Насправді важливу роль відіграють формулювання договору, укладеного між покупцем і продавцем (прим. авт.).
(3)Форму і порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307 (у редакції наказу Мінфіну від 23.02.2017 р. № 276) (прим. авт.).
Джерело: БУХГАЛТЕРІЯ